ANASAYFA        Hesap Makinesi    Birim Çevirileri      Birim Fiyat Kitapları     Tablolar    Formüller     Veritabanı     Kanun ve Yönetmelikler     Özgeçmiş  
 ANASAYFA
 İnşaat Sözlüğü
 İnşaat Makaleleri
 Yapı İnşaat Haberleri
 İnşaat Kariyer
 Resim Galerisi
 İnşaat Forumu

Kullanıcı Girişi
 Sitede 109 ziyaretci var

Giriş Sayfası Yap

  
Makaleler

HAYVANLAR TSUNAMİDEN NASIL KURTULDU?

    Hayvanlar depremi önceden algılayabiliyor mu? Hayvanlardaki altıncı his, insanlar için bir erken uyarı sistemi olabilir mi? Hayvanların, tsunami kıyıya varmadan önce kaçarak kurtulması, bu soruları gündeme getirdi.

    Pasifik Okyanusu’ndaki depremin tetiklediği tsunami karada 3.5 km içeriye girdi. 150 binden fazla insan, dev dalgaların altında kalarak can verdi. Ancak, yetkililer tsunaminin yerle bir ettiği kıyı şeridinde hiçbir kara hayvanı ölüsüne, en azından şimdilik, rastlanmadığı belirtiyor.

    HAYVANLAR SAĞ KALDI

    Hayvanların, Güneydoğu Asya’da 150 bin kişinin ölümüne neden olan tsunamileri önceden farkettikleri ve kaçtıkları iddiası bir kez daha gündeme geldi. 30 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiği Sri Lanka’daki Yala Ulusal Parkı’nda olanlar bunu doğruluyor. Kıyı bölgesindeki bu parktaki turistler ve görevliler yaşamlarını yitirirken, parktaki hayvanlar sağ kaldı. Yetkililer, hayvanların tsunami sırasında dağlara koşarak hayatta kalmayı başardıklarını savunuyor. Sri Lanka’nın yanı sıra tsunaminin yerle bir ettiği Sumatra’da da kıyı bölgelerinde yaşayan vahşi hayvanlara ait cesede rastlanmaması, hayvanların altıncı hisleri sayesinde kaçtıkları şeklinde yorumlanıyor.

    TİTREŞİM VE HAVA BASINCI

    Hayvanların deprem öncesi veya yanardağ patlamaları sırasında huysuzlandıkları, köpeklerin rutin dışı havladakları veya kuşların kaçtığı gibi ifadeler, her felaketten sonra dile getirilir.

    Kimi uzmanlar hayvanların tsunamiyi insan gözünün göremeyeceği kadar uzakta dahi sesinden tanıdığına işaret ediyor. Bu sava göre, hayvanlar tsunaminin oluşumunu toprağa verdiği titreşimden farkediyor. Bir diğer açıklama ise, tsunaminin açıklardan gelişi sırasında hava basıncının değiştiği ve hayvanların bu nedenle ken......

>> Makaleninin tamamını görebilmek için üye olmalısınız.

    


Eklenme Tarihi : 4 Ocak 2005
Yazar : http://www.ntvmsnbc.com
Makale Okunma Sayısı: 5926


Makale Konuları
 • Makale Anasayfa
 •  
  Ahşap Yapılar(21) 
  Betonarme(24) 
  Bilgisayar Programları(1) 
  Çelik Yapılar(13) 
  Deprem(25) 
  Diğer(17) 
  Finansal Yönetim(19) 
  Mimari(11) 
  Müh.jeolojisi(7) 
  Pratik Bilgiler(50) 
  Su Kay./yap.(20) 
  Şantiye Yönetimi(9) 
  Topoğrafya(1) 
  Ulaştırma(13) 
  Yapı Elemanları(7) 
  Yapı Fiziği(29) 
  Yapı İşletmesi(21) 
  Yapı Makinaları(2) 
  Yapı Malzemesi(33) 
  Yapı Statiği(2) 
  Zemin Mekaniği(12) 

  BİLGİ
   Toplam Makale Sayısı:337
  Sayfa 0.0298 sn.'de yüklendi...


  SPONSOR FİRMALAR :    Firma Rehberi - İnşaat Firmaları - Alışveriş -