ANASAYFA        Hesap Makinesi    Birim Çevirileri      Birim Fiyat Kitapları     Tablolar    Formüller     Veritabanı     Kanun ve Yönetmelikler     Özgeçmiş  
 ANASAYFA
 İnşaat Sözlüğü
 İnşaat Makaleleri
 Yapı İnşaat Haberleri
 İnşaat Kariyer
 Resim Galerisi
 İnşaat Forumu

Kullanıcı Girişi
 Sitede 104 ziyaretci var

Giriş Sayfası Yap

  
Makaleler

TUTKALIN TANIMI VE YAPISI

Ağacı ağaca ve çeşitli yüzey örtü gereçleri ile mobilya elemanlarını ağaç ve suni tablalara yapıştırmaya yarayan gereçlere genel adı ile tutkal denir. Yapılan işleme ise tutkallama adı verilir.

Tutkal doğal yapıştırma özelliği olan maddelerin birtakım işlemlerden geçirilerek işlenmesi ile veya suni yollarla bazı kimyasal işlemler sonucu elde edilen parçaları birbirine bağlama özelliğine sahip bir gereçtir. Yapısında doğal veya yapay reçineler bulunur. Yapımında kullanılan reçinenin çeşidi ve katkı maddeleri de tutkalın yapısını ve özelliklerini belirler.

Doğal reçinelerden ve doğal gereçlerden elde edilen tutkallarda su oranı fazla olduğu için ağacı kabartma özellikleri vardır. Ancak doğal gereçlerden oluştukları için tanenli ağaçlarda bile renklenmelere yol açmazlar ve ağaçla uyum sağlarlar. Yapay reçinelerden elde edilen tutkallarda ise su oranı azdır ve ağaçta kabarmaya yol açmazlar. Ancak içlerindeki bazı maddeler özellikle taneli ağaçlarda renklenmeye yol açabilirler.

Yine de yapay reçine esaslı tutkalların üretimi tutkal çeşitlerinin giderek artmasına ve buna bağlı olarakta tutkallama tekniklerinin gelişmesine yardımcı olmuştur. Soğuk sıkıştırma yanında sıcaklık altında özel preslerle yapılan sıkıştırmalarla sıkıştırma (pres) süresi oldukça düşürülmüş ve seri üretime uygun tutkallar geliştirilmiştir.......

>> Makaleninin tamamını görebilmek için üye olmalısınız.

    


Eklenme Tarihi : 10 Mart 2008
Yazar : -
Makale Okunma Sayısı: 9780


Makale Konuları
 • Makale Anasayfa
 •  
  Ahşap Yapılar(21) 
  Betonarme(24) 
  Bilgisayar Programları(1) 
  Çelik Yapılar(13) 
  Deprem(25) 
  Diğer(17) 
  Finansal Yönetim(19) 
  Mimari(11) 
  Müh.jeolojisi(7) 
  Pratik Bilgiler(50) 
  Su Kay./yap.(20) 
  Şantiye Yönetimi(9) 
  Topoğrafya(1) 
  Ulaştırma(13) 
  Yapı Elemanları(7) 
  Yapı Fiziği(29) 
  Yapı İşletmesi(21) 
  Yapı Makinaları(2) 
  Yapı Malzemesi(33) 
  Yapı Statiği(2) 
  Zemin Mekaniği(12) 

  BİLGİ
   Toplam Makale Sayısı:337
  Sayfa 0.0345 sn.'de yüklendi...


  SPONSOR FİRMALAR :    Firma Rehberi - İnşaat Firmaları - Alışveriş -