ANASAYFA        Hesap Makinesi    Birim Çevirileri      Birim Fiyat Kitapları     Tablolar    Formüller     Veritabanı     Kanun ve Yönetmelikler     Özgeçmiş  
 ANASAYFA
 İnşaat Sözlüğü
 İnşaat Makaleleri
 Yapı İnşaat Haberleri
 İnşaat Kariyer
 Resim Galerisi
 İnşaat Forumu

Kullanıcı Girişi
 Sitede 105 ziyaretci var

Giriş Sayfası Yap

  
Makaleler

BOYA - VERNİK SÜRME ARAÇLARI VE YÖNTEMLERİ

Fırçalar: Domuz kılı veye sentetik gereçlerden yapılmış tutkal, vernik ve boya sürme araçlarıdır. Fırça ile iyi bir vernik katmanı oluşturmak için hem verniğin uygun kıvamda olması hemde fırça yapısının kaliteli olması gerekir.

Rulo:  Bir eksen etrafında dönen pamuklu veya sentetik yapılı silindir şeklinde bir vernikleme, boyama ve tutkallama aracıdır.

Basınçlı hava ile çalışan tabanca: Kompresör ile sıkıştırılan havanın etkisi ile boya ve verniğin basınç uygulanarak yüzeye püskürtülmesine yarayan yöntemdir. Çalışma şekilleri farklı olsa da sistem olarak püskürterek işlem yaparlar.

Elektrostatik vernikleme: Tabancalı sisteme benzeyen ancak püskürtmenin zıt elektrik akımıyla yüklendiği bir sistemdir.Bu yöntemle püskürtülen vernik hemen hemen hiç fire vermeden iş üzerine uygulanır.

Lak dökme makineleri: Vernikleme makinelerinde bir depoda toplanan verniğin ince bir perde halinde iş üzerine dökülmesi ile yapılan verniklemedir. Akan ve aşağıya süzülen vernik tekrar depoya yönlendirilerek vernikleme işlemine yönlendirilir ve sürekli bir vernikleme sağlanır. Seri üretim yapan iş yerlerinde uygulanır.

Silindirli vernikleme makinaları: Özel bir şekilde üretilmiş ve silindirleri sayesinde vernik ve boya haznesinden aldığı gereci ağacın üzerine aktararak vernikleme ve boyama yapan makinelerdir.

Daldırma tekniği: Fazla kullanılmayan bir yöntem olup iş parçasının vernik veya boya içerisine daldırılıp çıkarılarak üstyüzey işlemine tabi tutulmasıdır.......

>> Makaleninin tamamını görebilmek için üye olmalısınız.

    


Eklenme Tarihi : 8 Mart 2008
Yazar : -
Makale Okunma Sayısı: 10036


Makale Konuları
 • Makale Anasayfa
 •  
  Ahşap Yapılar(21) 
  Betonarme(24) 
  Bilgisayar Programları(1) 
  Çelik Yapılar(13) 
  Deprem(25) 
  Diğer(17) 
  Finansal Yönetim(19) 
  Mimari(11) 
  Müh.jeolojisi(7) 
  Pratik Bilgiler(50) 
  Su Kay./yap.(20) 
  Şantiye Yönetimi(9) 
  Topoğrafya(1) 
  Ulaştırma(13) 
  Yapı Elemanları(7) 
  Yapı Fiziği(29) 
  Yapı İşletmesi(21) 
  Yapı Makinaları(2) 
  Yapı Malzemesi(33) 
  Yapı Statiği(2) 
  Zemin Mekaniği(12) 

  BİLGİ
   Toplam Makale Sayısı:337
  Sayfa 0.0383 sn.'de yüklendi...


  SPONSOR FİRMALAR :    Firma Rehberi - İnşaat Firmaları - Alışveriş -