ANASAYFA        Hesap Makinesi    Birim Çevirileri      Birim Fiyat Kitapları     Tablolar    Formüller     Veritabanı     Kanun ve Yönetmelikler     Özgeçmiş  
 ANASAYFA
 İnşaat Sözlüğü
 İnşaat Makaleleri
 Yapı İnşaat Haberleri
 İnşaat Kariyer
 Resim Galerisi
 İnşaat Forumu

Kullanıcı Girişi
 Sitede 105 ziyaretci var

Giriş Sayfası Yap

  
Makaleler

YÜKSELTİLMİŞ DÖŞEME MONTAJINI TAKİBEN YAPILMASI GEREKENLER

Müteahhit Firmanın Dikkat Etmesi Gerekenler:

Yükseltilmiş döşeme montajı tamamlanıp, diğer imalatların devam ettiği durumlarda müteahhittin dikkat etmesi gereken hususlar da şu şekilde sıralanabilir;

1- Yükseltilmiş döşeme uygulaması tamamlandıktan sonra ilk 24 saat üzerinde bir işlem yapılmaması gerekmektedir.

2- Döşeme tamamlandıktan  sonra  üzerinde  iskele gezdirilmemelidir. Eğer iskele  kullanımı zorunlu bir durum söz konusu olacak ise iskele ayakları altına bir panelden daha geniş ve en az 18mm sunta plakalar yerleştirilmeli ve iskele bu plakalar üzerinde kaydırılmalıdır.

3- Döşeme üzerinde kesinlikli harç ,boya veya sulu malzemelerle çalışılmamalıdır.Çalışmanın zorunlu olduğu durumlarda çalışılacak alanın su geçirmez bir malzeme ile örtülmesi gereklidir.

4- Tamamlanmış ya da tamamlanmamış ama halı kaplaması henüz  yapılmamış döşeme üzerinde işlem yaparken, çalışılacak alana yerleştirilecek kalaslar yardımıyla çalışılmalıdır veya geçişler sağlanmalıdır.

5- Yükseltilmiş döşeme üzerinde, yer değiştirmeler de, makine ve benzeri ağır eşyaların taşınmasında (özellikle ayaklı ve dar tabanlı eşyalar) küçük kaldıraçlar ve/veya transpaletlerden yararlanılmasında fayda  vardır. Bu taşıyıcıların kullanılamaması durumunda, yükseltilmiş döşeme üzerine yerleştirilecek kalas ve benzeri objelerden yararlanılabilir.

6-  Eğer yükseltilmiş döşeme sonrası diğer inşaat kalemleri devam edecek ise, malzemenin üzeri mutlaka kartonlar ve kalın naylonlar ile kapatılmalı, parke kaplı bir panel uygulaması yapılmış ise kaplamanın korunabilmesi için mutlaka talaş serilmelidir.

7-  Döşemeden sonra alt tesisat işlerinin bitmediği durumlarda,açılması gereken panellerin az sayıya indirilerek gelişi güzel açılmaması,açılan panellerin numaralandırılarak tekrar yerine konulabilmesi,büyük bir......

>> Makaleninin tamamını görebilmek için üye olmalısınız.


    


Eklenme Tarihi : 20 Ekim 2005
Yazar : www.floor.com.tr
Makale Okunma Sayısı: 6722


Makale Konuları
 • Makale Anasayfa
 •  
  Ahşap Yapılar(21) 
  Betonarme(24) 
  Bilgisayar Programları(1) 
  Çelik Yapılar(13) 
  Deprem(25) 
  Diğer(17) 
  Finansal Yönetim(19) 
  Mimari(11) 
  Müh.jeolojisi(7) 
  Pratik Bilgiler(50) 
  Su Kay./yap.(20) 
  Şantiye Yönetimi(9) 
  Topoğrafya(1) 
  Ulaştırma(13) 
  Yapı Elemanları(7) 
  Yapı Fiziği(29) 
  Yapı İşletmesi(21) 
  Yapı Makinaları(2) 
  Yapı Malzemesi(33) 
  Yapı Statiği(2) 
  Zemin Mekaniği(12) 

  BİLGİ
   Toplam Makale Sayısı:337
  Sayfa 0.0246 sn.'de yüklendi...


  SPONSOR FİRMALAR :    Firma Rehberi - İnşaat Firmaları - Alışveriş -