ANASAYFA        Hesap Makinesi    Birim Çevirileri      Birim Fiyat Kitapları     Tablolar    Formüller     Veritabanı     Kanun ve Yönetmelikler     Özgeçmiş  
 ANASAYFA
 İnşaat Sözlüğü
 İnşaat Makaleleri
 Yapı İnşaat Haberleri
 İnşaat Kariyer
 Resim Galerisi
 İnşaat Forumu

Kullanıcı Girişi
 Sitede 138 ziyaretci var

Giriş Sayfası Yap

  
Haberler
 • İZMİR'DEKİ EVLERİN DEPREME DAYANAKLILIK RAPORU

 • İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İzmir Şubesi tarafından, il genelindeki 3 ayrı bölgede yapılan incelemede, binaların büyük bir bölümünün kalitesiz ve depreme karşı zayıf olduğu belirlendi.İzmir Valiliği için yürütülen çalışma kapsamında 3 pilot bölgedeki bin 490 binada yapılan inceleme sonunda ''inşaat kalitesi iyi'' olan binaların oranı yüzde 2 ile 4 olarak tespit edildi.

  Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Hüseyin Çatal ve İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi üyeleri Abdullah İncir, Jale Alel, Ahmet Ermin ve İbrahim Özmen tarafından yapılan çalışma kapsamında, Manavkuyu semtinde 696, Alaybey semtinde 259, Basınsitesi'nde 535 bina tarandı.

  Alaybey semtindeki 259 binanın ortalama yaşının 29 olduğu belirlenirken, 10'unun inşaat kalitesinin iyi, 105'inin orta, 144'ünün ise kötü olduğu sonucuna varıldı. Manavkuyu'daki 969 binanın ortalama yaşı da 15 olarak belirlendi. Bu binalardan da 15'inin inşaat kalitesinin iyi, 377'sinin orta, 304'ünün ise zayıf olduğu tesbitinde bulunuldu. Basınsitesi'nde yapılan incelemede de binaların ortalama yaşı 22 olarak hesaplandı. İncelenen binaların 14'ünün inşaat kalitesinin iyi, 295'inin orta, 226'sının ise zayıf olduğu saptandı.Çalışmanın sonuç bölümünde ise incelenen bin 490 binanın beton kalitesinin yetersizliğine işaret edilerek, projelerinin 1975 yılandaki deprem yönetmeliğine göre hazırlandığı bilgisine yer verildi.

  "TÜRKİYE DEPREME HAZIRLIKLI DEĞİL"

  İnşaat Mühendisleri Odası Onur Üyesi ve DEÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Zafer Alku, deprem kuşağında yer alan Türkiye'nin depreme hazırlıklı olmadığını söyledi. Kütahya'nın Simav ilçesinde meydana gelen depremin çok büyük bir deprem olmadığını, buna rağmen yapıların büyük hasar aldığını kaydeden Prof. Dr. Alku, Türkiye'nin birçok bölgesinde binaların birbirine benzediğini ve zayıf olduğunu ifade etti.

  İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından 3 pilot bölgede yapılan denetimin yeni bir çalışma olduğunu ve İzmir Valiliği'ne sunulduğunu bildiren Prof. Dr. Alku, ''Türkiye'de deprem yönetmeliği 1974 yılında çıktı, 1975 yılında uygulamaya başladık ama yerinde, sahasında uygulayamadık. Projeler depreme dayanıklı oldu ama binalar olmadı'' diye konuştu.

  Zeminin özelliğine göre bina yapılması gerektiğini ifade eden Prof. Alku, şunları kaydetti: ''Zeminin özelliğine göre bina yapmazsanız her yer tehlikeli, yaparsanız her yer güvenli. Mavişehir ya da Bornova Ovası gibi alüvyon ya da yumuşak zeminlerde deprem dalgası yavaş geçiyor. Daha fazla sallanıyor ve bu da korku yaratıyor. Mavişehir'de depremi çok hissediyorsunuz.''

  BÜYÜK ŞEHİRLERDE KAÇAK YAPI ORANI YÜZDE 50 ORANINDA

  Prof. Dr. Alku, Türkiye'de tüm şehirlerde kaçak yapı bulunduğunu, İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerdeki kaçak yapı oranının ise yüzde 50'nin üstüne olduğunu bildirdi. Kaçak yapıyı ''mühendislik hizmeti almamış, mühendis tarafından üretilmemiş'' binalar olarak değerlendiren Prof. Dr. Alku, kaliteli bina için öncelikle bölgede jeolojik araştırma yapılması gerektiğine dikkat çekti. Prof. Dr. Alku, ''Zemin etüdü yapılması gerekiyor. Ayrıca teknik elemanlar tarafından proje üretilecek. Bina yapılırken de denetimden geçecek. O zaman binanın iyi olduğundan emin olabilirsiniz'' dedi.
  Haber Tarihi : 23 Haziran 2011
  Kaynak : www.yeniasir.com.tr
  Haber Okunma Sayısı : 2639


  Haber Menü
 • Haber Anasayfa
 •  
 • Tüm Yeni Haberler
 •  
 • Ekonomi Haberleri
 •  
 • İnşaat Sektörü Haberleri
 •  
 • Teknoloji Haberleri
 •  
 • Eski Haberler
 •  
 • Haber Ekleyin/Önerin
 •  

  BİLGİ
   Toplam Haber Sayısı:960
   Bu Ay Haber Sayısı:0
  Sayfa 0.0106 sn.'de yüklendi...


  SPONSOR FİRMALAR :    Firma Rehberi - İnşaat Firmaları - Alışveriş -