ANASAYFA        Hesap Makinesi    Birim Çevirileri      Birim Fiyat Kitapları     Tablolar    Formüller     Veritabanı     Kanun ve Yönetmelikler  
 ANASAYFA
 İnşaat Sözlüğü
 İnşaat Makaleleri
 Resim Galerisi

Kullanıcı Girişi
 Sitede 105 ziyaretci var

Giriş Sayfası Yap

  
Makaleler

İZNİK ÇİNİ VE SERAMİKLERİ

İznik, 15. yüzyıl ve 17. yüzyıllar arasında imparatorluğun anıtsal mimari yapılarının üretildiği önemli bir çini merkezidir.

İznik seramiği kırmızı ve beyaz hamurlu olmak üzere iki ana grupta toplanmaktadır. Kırmızı hamurlu seramiği ise sgrafitto, slip ve Milet işi denilen üç ayrı teknik ve üslupta incelemek mümkündür. 14. yüzyıldan 15. yüzyıla kadar bu üç teknikte genellikle günlük kullanım seramiği yapılmıştır. "Milet işi"adı ile tanınan beyaz astarlı, mavi-beyaz dekorlu grup 15.yüzyılda en parlak dönemini yaşamıştır.

15. yüzyılın sonlarına doğru İznik seramiğinin beyaz hamurlu, ince ve düzgün şeffaf sırlı grubu başlamaktadır. Başlangıçta Osmanlı çini ustaları mavi-beyaz renkte, çiçekli kıvrık dal, rumi ve palmet ile ince arabesk bezemeli kaplar üretmişlerdir. Bunlarda 14-15. yüzyıl Çin porseleni etkisi farkedilmektedir. Mavi-beyaz seramiklerin ince spiral kıvrımlar ile bezenmiş olan grubuna Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesine dayanılarak Haliç işi adı verilmiştir.

1530'ların sonu Mavi-beyaz bezemeye soluk firuzenin yanında mangan moru ve adaçayı yeşilinin ilave edilmesiyle, yanlışlıkla Şam işi olarak adlandırılan bir grup seramik üretilmiştir. Bazen nara, bazen de enginara benzeyen pul pul yüzlü, yuvarlak, büyük bitkisel motiflerin kullanıldığı ve saz üslubunun uygulandığı tabak ve kaseler de bu döneme rastlamaktadır.

16.yüzyılın ortasından itibaren mavi-beyaz bezemeye yeşil, firuze ve siyah ile birlikte kırmızı katılmıştır. Şeffaf sıraltında hafif kabarık mercan kırmızısı 16. yüzyılın karakteristiği olmuştur. Bezemede naturalist bir üslup dikkati çeker. Gül, lale, karanfil, sümbül gibi çiçekler, hatayi ve rozet çiçek kullanılan başlıca motiflerdir. İznik atölyelerinde seramik eserlerin yanında saray nakkaşhanesinde hazırlanan desenler doğrultusunda cami, türbe, medrese, hamam, saray, imaret, kütüphane ve köşk gibi yapılar için......

>> Makaleninin tamamını görebilmek için üye olmalısınız.


    


Eklenme Tarihi : 16 Ekim 2005
Yazar : -
Makale Okunma Sayısı: 7458


Makale Konuları
 • Makale Anasayfa
 •  
  Ahşap Yapılar(21) 
  Betonarme(24) 
  Bilgisayar Programları(1) 
  Çelik Yapılar(13) 
  Deprem(25) 
  Diğer(17) 
  Finansal Yönetim(19) 
  Mimari(11) 
  Müh.jeolojisi(7) 
  Pratik Bilgiler(50) 
  Su Kay./yap.(20) 
  Şantiye Yönetimi(9) 
  Topoğrafya(1) 
  Ulaştırma(13) 
  Yapı Elemanları(7) 
  Yapı Fiziği(29) 
  Yapı İşletmesi(21) 
  Yapı Makinaları(2) 
  Yapı Malzemesi(33) 
  Yapı Statiği(2) 
  Zemin Mekaniği(12) 

  BİLGİ
   Toplam Makale Sayısı:337
  Sayfa 0.0086 sn.'de yüklendi...


  SPONSOR FİRMALAR :    Firma Rehberi - İnşaat Firmaları - Alışveriş -