ANASAYFA        Hesap Makinesi    Birim Çevirileri      Birim Fiyat Kitapları     Tablolar    Formüller     Veritabanı     Kanun ve Yönetmelikler  
 ANASAYFA
 İnşaat Sözlüğü
 İnşaat Makaleleri
 Resim Galerisi

Kullanıcı Girişi
 Sitede 105 ziyaretci var

Giriş Sayfası Yap

  
Haberler
 • AKILLI TOPLU ULAŞIM SİSTEMLERİ TANITILDI

 • İlk olarak metrobüs hattında devreye girecek sistem güneş enerjisiyle çalışacak. Sistemin 2010’dan önce tüm İstanbul’da yaygınlaştırılması hedefleniyor.

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kentte ilk olarak metrobüs hattında devreye girecek güneş enerjisiyle çalışan “Akıllı Duraklar ve Aydınlatma Sistemleri”ni tanıttı.

  Topbaş, ilk olarak Ayazağa İETT Garajı’ndan hareket eden, sistemin yüklendiği bir otobüsün içinde basın mensuplarına bilgi verdi. Topbaş, Büyükşehir iştiraklerinden İstanbul Ulaşım Haberleşme ve Güvenlik Teknolojileri Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin (İSBAK) Türkiye’de ilk kez komplike bir sistem geliştirdiğini belirtti.

  “Bu sistemin ilk uygulamasına metrobüs hattında başlayacağız” diyen Topbaş, sistemin daha sonra tüm otobüslere ve duraklara yaygınlaştırılmasının hedeflendiğini belirtti.

  İstanbul’un, 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçildiğini hatırlatan Topbaş, sistemi 2010’dan önce tüm İstanbul’da yaygınlaştırmayı amaçladıklarını kaydetti.

  Sistem kapsamındaki otobüslerde bulunan ekranın, hem reklam, hem de yolcuları bilgilendirme amaçlı kullanılacağını söyleyen Topbaş, “Bu ekran, akıllı duraklarla da irtibatlı olacak. Sistemde sesli ikazlar olacak, böylece otobüste kitap okuyan ya da dalgın olan yolcu, hangi durağa geldiğini sesli ikazdan duyabilecek. Yolcu, kaç dakika sonra hangi durağa geleceğini de ekrandan izleyebilecek” diye konuştu.

  Sisteme dahil olan otobüslerde güvenlik kameraları bulunacağını anlatan Topbaş, “Kamera, otobüsün içini gösterecek ve kayda alacak. Kamera görüntüleri, gerektiğinde merkezden de izlenebilecek. Otobüsün içindeki kapkaç, gasp gibi tüm olumsuzluklar da kaydedileceğinden, gerekirse emniyetle ilgili birimlere de bu görüntüler aktarılabilecek” şeklinde konuştu.

  Ekranda, güzergah haritası bulunacağına işaret eden Topbaş, gelinen durağın adı, bir sonraki durağa kaç kilometre kaldığı gibi bilgilerin de bu ekrandan takip edilebileceğini bildirdi.

  Topbaş, akıllı durakta bekleyen bir yolcunun, sistemdeki bir otobüsün, o durağa ne kadar uzaklıkta bulunduğunu, yaklaşık olarak ne kadar süre sonra durakta olacağını öğrenebileceğini de ifade etti.

  Sistemin, bir sonraki aşamada cep telefonları aracılığıyla da hizmet vereceğini dile getiren Topbaş, şunları kaydetti:

  “Vatandaş, bulunduğu yerden cep telefonu aracılığıyla, beklediği otobüsün en yakınındaki durağa ne kadar uzaklıkta olduğunu da öğrenebilecek. Akıllı durak, güneş enerjisiyle çalışan bir sistem. Bu sistem sayesinde, yönetim merkezinden otobüslerin doluluk oranları ve duraklara varış durumları gibi bilgiler de tespit edilebilecek.

  Sisteme bağlı otobüs herhangi bir trafik sinyalizasyonuna yaklaştığında, mümkünse bu otobüse yeşil ışık yakılması sağlanacak, geçiş üstünlüğü tanınacak. Böylece, toplu taşıma araçlarını kullananların daha kısa sürede duraklara ulaşması sağlanacak.”

  Sistemin, Türkiye genelinde birçok belediyeye satışının gerçekleşeceğine inandığını belirten Topbaş, “Akıllı durakların aydınlatılması da güneş enerjisiyle sağlanacak. Durağın bulunduğu yerde 5 gün elektrikler gelmese bile sistem çalışabilecek” dedi.

  Otobüsteki ekrandan öğrenilecek bilgilerin akıllı duraktan da takip edileceğini vurgulayan Topbaş, akıllı duraklardan, sistemdeki otobüslerin hareketlerini takip etmenin de mümkün olacağını dile getirdi.

  Çevre dostu bu sistem sayesinde akıllı duraklardan trafik yoğunluğunun da öğrenilebileceğine dikkati çeken Topbaş, “Sistemin komuta kontrol merkezinden otobüslerle ilgili bilgiler takip edilebilecek. Sistem tamamen devreye girdiğinde modern, hızlı, kaliteli ve doğru ulaşım imkanı sağlanacak. Durakta bekleyen yolcu, hangi otobüsün ne zaman geçtiğini yanındakine sormak yerine, sistemden öğrenebilecek” şeklinde konuştu.

  Topbaş, sistem sayesinde, yolcu kapasiteleri ve yoğunlukları takip edilebileceğinden, gerekirse ilave otobüslerin devreye sokulabileceğini veya gereksizse bazı otobüslerin o hattan kaldırılabileceğini de anlattı.

  Caddeden geçen araçların sayılmasında da kullanılacak sistemle, sinyalizasyon ışıklarının ona göre ayarlanmasının sağlanacağına işaret eden Topbaş, bu sistemi geliştiren ve bazı sistemlerini de ihraç eden İSBAK’ın başarılarına değindi.

  Topbaş, başarılı belediye şirketlerinin satışa sunulacağını belirterek, karlılığı artan şirketin müşterisinin de artacağına işaret etti.

  Kadir Topbaş, sistemin ne kadara mal olduğu yönündeki soru üzerine, sistemi yurt içinde ve dışındaki bazı belediyelere de satmak istedikleri için fiyat hakkında bilgi vermek istemediklerini söyledi.

  Yine güneş enerjisiyle çalışan aydınlatma sistemlerini de tanıtan Topbaş, sistemin geliştirildiği İSBAK’taki yönetim merkezini gezdi.
  Haber Tarihi : 24 Nisan 2008
  Kaynak : www.ntvmsnbc.com
  Haber Okunma Sayısı : 3487


  Haber Menü
 • Haber Anasayfa
 •  
 • Tüm Yeni Haberler
 •  
 • Ekonomi Haberleri
 •  
 • İnşaat Sektörü Haberleri
 •  
 • Teknoloji Haberleri
 •  
 • Eski Haberler
 •  

  BİLGİ
   Toplam Haber Sayısı:960
   Bu Ay Haber Sayısı:0
  Sayfa 0.0095 sn.'de yüklendi...


  SPONSOR FİRMALAR :    Firma Rehberi - İnşaat Firmaları - Alışveriş -