ANASAYFA        Hesap Makinesi    Birim Çevirileri      Birim Fiyat Kitapları     Tablolar    Formüller     Veritabanı     Kanun ve Yönetmelikler  
 ANASAYFA
 İnşaat Sözlüğü
 İnşaat Makaleleri
 Resim Galerisi

Kullanıcı Girişi
 Sitede 103 ziyaretci var

Giriş Sayfası Yap

  
Haberler
 • TÜP GEÇİTTE KREDİ İMZASI ATILIYOR

 •     İstanbul Boğazı altından demiryolu tüp geçişini öngören Marmaray Projesi için kredi anlaşması bugün imzalanıyor. Dış kredinin tutarı ise 941 milyon dolara ulaşıyor.

      Marmaray Projesi olarak adlandırılan ve kentin her iki yakasındaki demiryolu şebekelerinin deniz altından geçecek tüp geçitle birleştirilmesini öngören proje anlaşma aşamasına geldi. Sağlanan 941 milyon dolarlık dış kredinin anlaşması bugün imzalanacak.

      Dış kredili finansmanı Hazine Müsteşarlığı tarafından sağlanan ve yapımı Ulaştırma Bakanlığı Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan Marmaray Projesi - Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi Kısmı’na ilişkin 941 milyon dolar tutarındaki dış kredi anlaşması yarın Devlet Bakanı Ali Babacan ile Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın da katılımıyla imzalanacak. İmza töreni, İstanbul’daki Sirkeci Tren İstasyonu’nda gerçekleştirilecek.
         
      İLK BÖLÜM 2008 DE TAMAMLANACAK

      Marmaray’ın denizden ve karadan 13.1 kilometrelik demiryolu tüp geçidini kapsayan ilk bölümünün 2008 yılında tamamlanması hedefleniyor ve yaklaşık maliyet 2.5 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

      İlk bölümün tamamı, Japonya Uluslararası İşbirliği Bankası (JBIC) tarafından sağlanan, 10 yılı ödemesiz 40 yıl vadeli ve binde 75 faizli krediyle finanse ediliyor. Boğaz tüp geçişi 13.7 kilometre uzunluğunda olacak ve batırma tip tünel yapılacak.

      Bu yılın konsolide bütçesinde yatırım ödenekleri 2004 yılına göre yüzde 48 artılarak 10.145 katrilyon liraya çıkarılırken, Boğaz Tüp Geçişi öncelikli projeler arasında yer almıştı.

      Tam adı “Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi ve Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi İnşaatı Projesi” olan Marmaray’ın birinci aşamasını oluşturan Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi inşaatı, tüneller ve istasyonlar işinin ihalesi 2003-2004 yıllarında yapıldı.

      İhaleyi kazanan Japon ve Türk firmalarından oluşan TKGN (Taisei-Kumagai Gumi-Gama-Nurol) ortak girişim grubu ile 6 Mayıs 2004 tarihinde sözleşme imzalandı, 9 Mayıs 2004’te temel atıldı ve inşaat fiilen 27 Ağustos 2004’te başladı.

      Marmaray’ın ikinci aşamasını oluşturan, Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı banliyö hatlarının iyileştirilmesi, inşaat, elektrik ve mekanik sistemler işi için de 8 Ekim 2004’te ihale ön yeterlilik duyurusu yapıldı ve 24 Ocak 2005’te başvuru süresinin sona ermesinin ardından Ulaştırma Bakanlığı, sekiz konsorsiyumun başvurduğunu açıkladı.

      Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde oluşturulan komisyon, Mart 2005’e kadar bu dosyaları inceledikten sonra en yüksek puanı alacak olan ilk beş istekliyi, ihale teklif dosyalarını sunmak üzere davet edecek. Söz konusu ikinci aşama için de Avrupa Yatırım Bankası’ndan finansman sağlandı.
  Haber Tarihi : 18 Şubat 2005
  Kaynak : www.ntvmsnbc.com
  Haber Okunma Sayısı : 4937


  Haber Menü
 • Haber Anasayfa
 •  
 • Tüm Yeni Haberler
 •  
 • Ekonomi Haberleri
 •  
 • İnşaat Sektörü Haberleri
 •  
 • Teknoloji Haberleri
 •  
 • Eski Haberler
 •  

  BİLGİ
   Toplam Haber Sayısı:960
   Bu Ay Haber Sayısı:0
  Sayfa 0.0112 sn.'de yüklendi...


  SPONSOR FİRMALAR :    Firma Rehberi - İnşaat Firmaları - Alışveriş -